Do uroczystych obchodów 232. rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego pozostało niespełna dwa tygodnie. W ramach oczekiwania na te ważne dla Połańczan dni zapraszamy czytelników do archiwalnego reportażu z 1994 r.
Do uroczystych obchodów 232. rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego pozostało niespełna dwa tygodnie. W ramach oczekiwania na te ważne dla Połańczan dni zapraszamy czytelników do archiwalnego reportażu z 1994 r.
Historia naszego narodu pełna jest trudnych chwil, ale także ogromnego bohaterstwa. Wiosna 1794 roku była czasem wielkiej próby, ponieważ państwo polskie chyliło się ku upadkowi w dobie trwającego drugiego rozbioru. Kiedy nad krajem zawisła groźba całkowitej utraty niepodległości, zdecydowano się na akt ostatecznej desperacji i rozpoczęto zbrojną insurekcję.
W lipcu 1966 roku redaktor magazynu "Słowo Ludu" wyruszył do Połańca i Ruszczy, by rozwikłać jedną z największych lokalnych zagadek. Zamiast prostej odpowiedzi znalazł zacięty spór o pamięć, narodowe symbole i wizję przyszłości regionu. Zapraszamy w podróż śladami prawdy, miejskiego patriotyzmu i skomplikowanej pamięci o Naczelniku.
Historia Połańca jest nierozerwalnie spleciona z postacią Tadeusza Kościuszki, który w maju 1794 roku na zawsze odmienił bieg lokalnych dziejów, ogłaszając słynny Uniwersał Połaniecki. Upamiętnienie tych wydarzeń oraz samej osoby Naczelnika nie było jednorazowym aktem, lecz wielopokoleniowym wysiłkiem mieszkańców.
Mijamy ją niemal codziennie, zmierzając w stronę południowo-wschodnich krańców naszego miasta. Ulica Jana Kilińskiego, nadana w 1988 r. dla wielu jest jedynie adresem czy też punktem nawigacyjnym. Jednak za tą nazwą kryje się biografia człowieka, który udowodnił, że aby nosić oficerskie szlify i brać odpowiedzialność za ojczyznę wcale nie potrzeba szlacheckiego herbu. Wystarczy odwaga i niezłomny charakter.
Insurekcja kościuszkowska, skierowana przeciwko władzom targowicy i państw zaborczych, trwała już blisko dwa miesiące. Powstanie ogarnęło Warszawę i Wilno. Główne siły powstańcze pod dowództwem samego Kościuszki posuwały się z Małopolski wzdłuż Wisły w celu połączenia ośrodków buntu.
14 października mija 40. rocznica odsłonięcia pomnika Tadeusza Kościuszki w Połańcu, upamiętniającego ogłoszenie przez niego Uniwersału Połanieckiego w 1794 roku. Pomnik, którego budowa była długo odkładana i napotykała na trudności, jest symbolem pamięci o Naczelniku i ważnym elementem lokalnej tożsamości.
Kopiec Kościuszki to ważny symbol Połańca, usypany w 1917 roku w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. Przeszedł wiele modernizacji, stając się miejscem pamięci, spotkań i uroczystości.
Nadchodzące "Dni Połańca 2025" to najważniejsze coroczne wydarzenie dla mieszkańców, jednoczące pokolenia i celebrujące lokalną historię. Obchody będą obejmować liczne atrakcje kulturalne, sportowe i artystyczne, a także uroczystą Sesję Rady Miejskiej i mszę na Kopcu Kościuszki, nawiązując do historycznego kontekstu Uniwersału Połanieckiego.
Pobyt Tadeusza Kościuszki w Połańcu w 1794 roku, zwłaszcza ogłoszenie Uniwersału Połanieckiego, odcisnął niezatarte piętno w historii miasta, a liczne pamiątki, w tym owiany legendą fotel, przypominają o jego obecności. Pomimo niejasnych losów wielu z tych artefaktów, pamięć o Kościuszce i jego ideach pozostaje żywa, stanowiąc fundament lokalnej tożsamości.